Przejdź do głównej zawartości

Tricider i tajemnice w książce "Tajemniczy ogród" na odwróconej lekcji

Odwrócona lekcja na stałe zagości w repertuarze metod stosowanych w klasie. Poniżej link, w którym opisuję zasady i  korzyści ze stosowania metody .
Jak zorganizować odwróconą lekcję?

Znalezione obrazy dla zapytania tajemnica

Tym razem do jej organizacji postanowiłam wykorzystać aplikację Tricider oraz treść lektury "Tajemniczy ogród" F. Burnett.

Tricider to proste i łatwe w użyciu narzędzie ułatwiające wspólne podejmowanie decyzji online. Jest to bezpłatna aplikacja i nie wymaga rejestracji. Można z jej pomocą zbierać pomysły, głosować, dyskutować, w interaktywny sposób możemy przeprowadzić burzę mózgów i wspólnie zanalizować jej wyniki. Narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze. Osobom, które twierdzą, że brak znajomości języka angielskiego jest dla nich przeszkodą w obsłudze programu, polecam przeglądarkę Chrome. Na treściach strony klikamy prawym przyciskiem myszy i zaznaczamy "Przetłumacz na język polski." W kilka sekund tekst jest przetłumaczony. Aplikacja Tricider jest jednak tak intuicyjna w obsłudze, że raczej nie będzie wymagała wsparcia się tłumaczeniem.

Link do Tricider
Poleciłam uczniom w domu wpisać po dwa argumenty uzasadniające tajemnicę ogrodu, domu i Colina. Uczniowie nie musieli ich uzasadniać, jednak większość z nich pokusiła się o uzasadnienia. Nauka nie idzie w las:)

Lekcję rozpoczęliśmy od pracy w grupach. Każda z nich miała inne zadanie dotyczące wyrazu "tajemnica":
- odszukać w "Słowniku języka polskiego" znaczenie,
- na podstawie własnych doświadczeń ułożyć definicję,
- odszukać w różnych słownikach wyrazów bliskoznacznych synonimy.

Następnie uczniowie odczytali argumenty uzasadniające tajemnicę ogrodu, domu i Colina. Podobały im się wypowiedzi, które stworzyli. Komentowali też niektóre z argumentów uznając je za niezasadne lub niezgodne z ich rozumieniem treści książki.


 Po zapoznaniu się z tajemnicami ogrodu, Colina i domu, uczniowie w grupach pisali notatkę o tajemnicy jednego z miejsc oraz o rozwiązaniu jej.

Cel: Jakie tajemnice skrywa posiadłość Cravenów?
Kryteria sukcesu:
- definiuję wyraz "tajemnica,"
- podaję synonimy wyrazu "tajemnica,"
- wymieniam tajemnice w posiadłości, 
- uzasadniam, dlaczego były tajemnicami i jak nimi przestały być.

Model odwróconej lekcji wpisuje się w postulaty kampanii "Zadaję z sensem."




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śródroczna ocena klasyfikacyjna

Zbliża się okresowe podsumowanie osiągnięć edukacyjnych uczniów z zajęć edukacyjnych i zachowania zwane klasyfikacją śródroczną. W dokumentach prawa oświatowego nie ma wzmianki na temat przewidywanej śródrocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i przewidywanej śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Uczeń jest nadal w procesie uczenia, do końca roku szkolnego pozostało jeszcze sporo czasu i to śródroczne podsumowanie powinno być dla niego wskazówką, jak pracować dalej, aby mógł się samodzielnie rozwijać. Przypomnę tylko brzmienie art. 44b ust. 6, który mówi, co obejmuje ocenianie wewnątrzszkolne. Jak widać nie ma tu przewidywanej oceny klasyfikacyjnej. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje: formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 3 (tj. zaję

Cykl lekcji do "Opowieści wigilijnej"

Omawianie "Opowieści wigilijnej" rozpoczęliśmy od wskazania elementów świata przedstawionego oraz ustalenia, który z tytułów książki jest właściwy- "Opowieść wigilijna" czy "Kolęda prozą, czyli opowieść wigilijna o duchu." Omawiając układ wydarzeń, zaproponowałam uczniom napisanie streszczenia. Tę formę wypowiedzi wprowadziłam niedawno i wymagała ona jeszcze ćwiczeń. Na początku przypomnieliśmy wyznaczniki streszczenia. Napisaliśmy plan najważniejszych wydarzeń: 1. Postępowanie Scrooge'a. 2. Odwiedziny ducha Marleya. 3. Odwiedziny trzech duchów. 4. Przemiana Scrooge'a. Po napisaniu streszczenia poprosiłam uczniów by jeszcze raz wskazali zdania, które odnoszą się do planu wydarzeń. Uczniowie zauważyli, że jedynie punkt 3 omówiony jest w 2 zdaniach, a reszta punktów to jedno zdanie streszczenia. Następnie poprosiłam by w tekście streszczenia uczniowie odszukali przymiotniki i przysłówki. Znaleźliśmy 2 przymiotniki. Zadałam uczniom pytania o dłu

Cykl lekcji do "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza

Na czytanie "Dziadów" umówiłam się z uczniami pod koniec października o godz. 18 na małym protestanckim cmentarzu, w cichej części miasta. Czytanie rozpoczęłam od wyjaśnienia obrzędu i jego znaczenia dla ludzi czasów Mickiewicza. Uczniowie zabrali ze sobą świeczki i latarenki i nimi przyświecali sobie śledząc tekst, bo na głos mieli czytać partie Chóru. Do mnie należało czytanie i wyjaśnianie pozostałego tekstu. Emocji było co niemiara. Cel jaki postawiłam do cyklu lekcji to: Czy aby być człowiekiem należy zaznać goryczy, być empatycznym i poświęcać się? Kryteria sukcesu: - wiem co to jest obrzęd dziadów, - wskazuję winę i karę duchów, - układam plan wydarzeń, - dokonuję podziału bohaterów, - tworzę krótkie formy wypowiedzi związane z wydarzeniami, - poznaję cechy dramatu i wskazuję je w "Dziadach," - rozumiem system wartości pokazany w utworze. Kolejny dzień spędziliśmy na grze RPG autorstwa Polikarmy- Pauliny Rausch.  Polecam jej stronę: h